UNIT STUDIES

All > Curriculum > UNIT STUDIES

What is a "unit study"? Briefly, it's a thematic or topical approach to teaching as opposed to the traditional by-subject approach. Rather than teach each subject separately, a unit study attempts to integrate many or all subject areas into a unified study - usually centered around a particular subject or event. Obviously History (the study of events) and Science (the study of "things") are well-suited to unit studies, and usually form the "core" around which other subjects are integrated. Subjects like Bible, Geography, Government, English (writing), and Reading/Literature, Music, Home Economics, Life Skills, and Art, are usually easy to integrate around a core topics. Remaining subjects (Math, Phonics, Grammar, Spelling) can be integrated to some extent via related activities. Each, however, has its own "system" (progression of skills, mastery of "rules") which must be followed to some degree. Since one of the additional advantages of a unit study curriculum is the ability to use it with students of varying ages and skill levels, these subjects are generally taught apart from the core curriculum. This may be as simple as assigning pages in a grammar or spelling book, or using a separate "program" for Phonics and Math. Unit studies also tend to be more activity-oriented than the traditional approach, a real boon to kinesthetic learners. Advocates of the unit study approach site studies showing that children learn best when learning is unified rather than fragmented and when learning is more participatory than passive.

show full description [+]
 
Showing Products: (211 to 231 of 449 )
Sort by
Jump to page of products that begin with

Click product title for description and product reviews

Page 11 of 22 Jump to page:

Beg Prev ... 3 4 5 6 7 8 9 10 (11) 12 13 14 15 16 17 18 19 ...Next End

Henry the Castaway Item #: 012199
Grades: PreK-3
Retail: $18.95
Rainbow Price: $15.95

Katy No-Pocket Item #: 000935
Grades: PreK-3
Retail: $7.99
Rainbow Price: $6.25

Calico Captive Item #: 012053
Grades: 4-8
Retail: $6.95
Rainbow Price: $5.50

Mailing May Item #: 025024
Grades: PreK-4
Retail: $6.99
Rainbow Price: $5.50

Loupe Only (set of 10) Item #: 011034
Grades: PreK-Adult
Retail: $32.50
Rainbow Price: $27.95

Mitten: A Ukrainian Folktale (Anniversary Edition) Item #: 045850
Grades: PreK-3
Retail: $17.99
Rainbow Price: $12.50

Grass Sandals Item #: 018635
Grades: K-3
Retail: $13.99
Rainbow Price: $10.25

Little Nino's Pizzeria Item #: 000754
Grades: PreK-2
Retail: $7.99
Rainbow Price: $6.25

Profiles From History Volume 2 Item #: 049162
Grades: 3-5
Retail: $16.95
Rainbow Price: $14.95

Wee Gillis Item #: 007489
Grades: PreK-2
Retail: $15.95
Rainbow Price: $11.50

Paint This Book!: Watercolor for the Artistically Undiscovered Item #: 009647
Grades: 3-Adult
Retail: $24.95
Rainbow Price: $16.25

Little Rabbit Item #: 001535
Grades: PreK-3
Retail: $3.25
Rainbow Price: $2.95

Hittite Warrior Item #: 004961
Grades: 5-Adult
Retail: $14.95
Rainbow Price: $10.50

Daniel Boone (Childhood of Famous Americans) Item #: 006577
Grades: 3-5
Retail: $7.99
Rainbow Price: $5.95

Three Names Item #: 000756
Grades: PreK-2
Retail: $6.99
Rainbow Price: $5.50

Carrot Seed Item #: 000854
Grades: PreK-3
Retail: $7.99
Rainbow Price: $5.95

Marie Curie and the Discovery of Radium/Stein Item #: 002417
Grades: 3-7
Retail: $8.95
Rainbow Price: $7.25

Why Do People Eat? Item #: 000545
Grades: 1-4
Retail: $4.99
Rainbow Price: $4.49

Johnny Appleseed / Collins (Sowers) Item #: 005615
Grades: 3-8
Retail: $8.99
Rainbow Price: $6.95

Saturdays Item #: 018657
Grades: 3-7
Retail: $7.99
Rainbow Price: $5.95

Strawberry Girl Item #: 002480
Grades: 5-8
Retail: $6.99
Rainbow Price: $5.50

Click product title for product reviews, where available

Page 11 of 22 Jump to page:

Beg Prev ... 3 4 5 6 7 8 9 10 (11) 12 13 14 15 16 17 18 19 ...Next End