UNIT STUDIES

All > Curriculum > UNIT STUDIES

What is a "unit study"? Briefly, it's a thematic or topical approach to teaching as opposed to the traditional by-subject approach. Rather than teach each subject separately, a unit study attempts to integrate many or all subject areas into a unified study - usually centered around a particular subject or event. Obviously History (the study of events) and Science (the study of "things") are well-suited to unit studies, and usually form the "core" around which other subjects are integrated. Subjects like Bible, Geography, Government, English (writing), and Reading/Literature, Music, Home Economics, Life Skills, and Art, are usually easy to integrate around a core topics. Remaining subjects (Math, Phonics, Grammar, Spelling) can be integrated to some extent via related activities. Each, however, has its own "system" (progression of skills, mastery of "rules") which must be followed to some degree. Since one of the additional advantages of a unit study curriculum is the ability to use it with students of varying ages and skill levels, these subjects are generally taught apart from the core curriculum. This may be as simple as assigning pages in a grammar or spelling book, or using a separate "program" for Phonics and Math. Unit studies also tend to be more activity-oriented than the traditional approach, a real boon to kinesthetic learners. Advocates of the unit study approach site studies showing that children learn best when learning is unified rather than fragmented and when learning is more participatory than passive.

show full description [+]
 
Showing Products: (337 to 357 of 391 )
Sort by
Jump to page of products that begin with

Click product title for description and product reviews

Page 17 of 19 Jump to page:

Prev 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 (17) 18 19 Next

Abraham Lincoln (Magic Tree House Fact Tracker #25) Item #: 059995
Grades: 2-5
Retail: $6.99
Rainbow Price: $5.25

Jonah Copybook: An Interlinear Hebrew Translation Workbook Item #: 056927
Grades: 4-12
Retail: $12.95
Rainbow Price: $12.75

Layers of Learning Unit 2-6: Charlemagne-France-Cells and DNA-Carolingian Art Item #: 045550
Grades: 1-12
Retail: $14.99
Rainbow Price: $14.50

Layers of Learning Unit 1-5: Babylon-Mapping People-Humans in Space-Poetry Item #: 044782
Grades: 1-12
Retail: $14.99
Rainbow Price: $14.50

Layers of Learning Unit 1-13: Ancient India-Grasslands-Elements-Texture & Form Item #: 044364
Grades: 1-12
Retail: $14.99
Rainbow Price: $14.50

Layers of Learning Unit 2-5: Anglo Saxons-Britain-Wild Weather-King Arthur Tales Item #: 045495
Grades: 1-12
Retail: $14.99
Rainbow Price: $14.50

Layers of Learning Unit 1-8: Assyrians-Deserts-Fluids-Rhythm Item #: 044903
Grades: 1-12
Retail: $14.99
Rainbow Price: $14.50

Celebrate Thanksgiving Item #: 057185
Grades: 2-8
Rainbow Price: $9.95

One Week Off: Dogs and Puppies Item #: 002514
Grades: 1-12
Retail: $12.95
Rainbow Price: $10.13

Rags and Riches: Kids in the Time of Charles Dickens (Magic Tree House Fact Tracker) Item #: 051822
Grades: 1-4
Retail: $6.99
Rainbow Price: $5.25

What You Aren't Being Told About Astronomy Volume 2 Item #: 037396
Grades: PreK-Adult
Retail: $15.00
Rainbow Price: $9.95

Biblical Hebrew: Annotations and Answers with Traditional Hebrew Songs CD Item #: 056925
Grades: 4-12
Retail: $26.95
Rainbow Price: $26.50

Layers of Learning Unit 1-20: Roman Empire-You Explore-Fungi-Composing Music Item #: 044675
Grades: 1-12
Retail: $14.99
Rainbow Price: $14.50

Layers of Learning Unit 2-11: Wars of the Roses-Russia-Health-Minstrels & Plays Item #: 045079
Grades: 1-12
Retail: $14.99
Rainbow Price: $14.50

Layers of Learning Unit 1-16: Ancient South America-South America-Plants-South American Art Item #: 044487
Grades: 1-12
Retail: $14.99
Rainbow Price: $14.50

Paths of Exploration 5th Grade Student Notebook Pages Item #: 020990
Grade: 5
Rainbow Price: $75.00

Tsunamis & Other Naturl Disastrs (MTH Res Gd) Item #: 039549
Grades: 1-4
Retail: $6.99
Rainbow Price: $5.25

Sabertooths & the Ice Age (MTH Rsch Guide) Item #: 033867
Grades: 1-5
Retail: $5.99
Rainbow Price: $4.50

Layers of Learning Unit 2-10: Burgundy,Venice & Spain-Switerland-Nerves-Oil Paints Item #: 044952
Grades: 1-12
Retail: $14.99
Rainbow Price: $14.50

Layers of Learning Unit 2-9: Crusades-Balkans-Digestive & Senses-Religious Art Item #: 045568
Grades: 1-12
Retail: $14.99
Rainbow Price: $14.50

Celebrate the Savior Item #: 057186
Grades: 2-8
Rainbow Price: $9.95

Click product title for product reviews, where available

Page 17 of 19 Jump to page:

Prev 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 (17) 18 19 Next