UNIT STUDIES

All > Curriculum > UNIT STUDIES

What is a "unit study"? Briefly, it's a thematic or topical approach to teaching as opposed to the traditional by-subject approach. Rather than teach each subject separately, a unit study attempts to integrate many or all subject areas into a unified study - usually centered around a particular subject or event. Obviously History (the study of events) and Science (the study of "things") are well-suited to unit studies, and usually form the "core" around which other subjects are integrated. Subjects like Bible, Geography, Government, English (writing), and Reading/Literature, Music, Home Economics, Life Skills, and Art, are usually easy to integrate around a core topics. Remaining subjects (Math, Phonics, Grammar, Spelling) can be integrated to some extent via related activities. Each, however, has its own "system" (progression of skills, mastery of "rules") which must be followed to some degree. Since one of the additional advantages of a unit study curriculum is the ability to use it with students of varying ages and skill levels, these subjects are generally taught apart from the core curriculum. This may be as simple as assigning pages in a grammar or spelling book, or using a separate "program" for Phonics and Math. Unit studies also tend to be more activity-oriented than the traditional approach, a real boon to kinesthetic learners. Advocates of the unit study approach site studies showing that children learn best when learning is unified rather than fragmented and when learning is more participatory than passive.

show full description [+]
 
Showing Products: (43 to 63 of 405 )
Sort by
Jump to page of products that begin with

Click product title for description and product reviews

Page 3 of 20 Jump to page:

Prev 1 2 (3) 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 Next

Portraits of American Girlhood Item #: 030406
Grades: 2-5
Retail: $55.00
Rainbow Price: $49.95

Island of the Blue Dolphins Item #: 009346
Grades: 3-8
Retail: $7.99
Rainbow Price: $5.50

Goodnight Moon Item #: 002239
Grade: 1
Retail: $7.99
Rainbow Price: $5.25

Chronicles of Narnia Boxed set - Mass Market Item #: 013779
Grades: 5-Adult
Retail: $45.00
Rainbow Price: $28.95

Madeline Item #: 001575
Grades: 1-3
Retail: $8.99
Rainbow Price: $5.95

American Tall Tales Item #: 043864
Grades: 4-8
Retail: $6.99
Rainbow Price: $5.25

Little Pilgrim's Progress Item #: 003903
Grades: PreK-Adult
Retail: $10.99
Rainbow Price: $7.25

Five in a Row Cookbook Item #: 003596
Grades: PreK-2
Rainbow Price: $35.00

Age of Revolution 2nd Semester Item #: 017125
Grades: 9-12
Retail: $259.00
Rainbow Price: $134.65

ABC Bunny Item #: 009327
Grades: PreK-1
Retail: $14.95
Rainbow Price: $10.95

Beyond Five in a Row Volume 1 Literature Package Item #: BYDFV1
Grades: 3-7
Retail: $29.96
Rainbow Price: $18.95

If You Give a Mouse a Cookie Item #: 010086
Grades: PreK-3
Retail: $16.99
Rainbow Price: $12.50

Tale of Peter Rabbit / Beatrix Potter Item #: 007335
Grade: 1
Retail: $3.99
Rainbow Price: $3.25

Chronicles of Narnia Boxed - Full Color Item #: 012231
Grades: PreK-Adult
Retail: $59.99
Rainbow Price: $38.95

Genesis: Finding Our Roots Item #: 006757
Grades: 3-8
Retail: $17.50
Rainbow Price: $13.95

Sarah, Plain and Tall Item #: 005901
Grades: 3-4
Retail: $6.99
Rainbow Price: $4.75

Above & Beyond Five in a Row Item #: 050088
Grades: 7-8
Rainbow Price: $24.00

Snowy Day / Ezra Jack Keats Item #: 004065
Grade: 1
Retail: $7.99
Rainbow Price: $5.95

All-of-a-Kind Family Item #: 025502
Grades: 4-8
Retail: $6.99
Rainbow Price: $5.50

Age of Revolution Additional Student Pack - Semester 2 Item #: 043210
Grades: 9-12
Retail: $30.00
Rainbow Price: $18.72

Eat Your Way Around the World Item #: 038930
Grades: K-12
Retail: $14.95
Rainbow Price: $11.45

Click product title for product reviews, where available

Page 3 of 20 Jump to page:

Prev 1 2 (3) 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 Next