UNIT STUDIES

All > Curriculum > UNIT STUDIES

What is a "unit study"? Briefly, it's a thematic or topical approach to teaching as opposed to the traditional by-subject approach. Rather than teach each subject separately, a unit study attempts to integrate many or all subject areas into a unified study - usually centered around a particular subject or event. Obviously History (the study of events) and Science (the study of "things") are well-suited to unit studies, and usually form the "core" around which other subjects are integrated. Subjects like Bible, Geography, Government, English (writing), and Reading/Literature, Music, Home Economics, Life Skills, and Art, are usually easy to integrate around a core topics. Remaining subjects (Math, Phonics, Grammar, Spelling) can be integrated to some extent via related activities. Each, however, has its own "system" (progression of skills, mastery of "rules") which must be followed to some degree. Since one of the additional advantages of a unit study curriculum is the ability to use it with students of varying ages and skill levels, these subjects are generally taught apart from the core curriculum. This may be as simple as assigning pages in a grammar or spelling book, or using a separate "program" for Phonics and Math. Unit studies also tend to be more activity-oriented than the traditional approach, a real boon to kinesthetic learners. Advocates of the unit study approach site studies showing that children learn best when learning is unified rather than fragmented and when learning is more participatory than passive.

show full description [+]
 
Showing Products: (148 to 168 of 391 )
Sort by
Jump to page of products that begin with

Click product title for description and product reviews

Page 8 of 19 Jump to page:

Prev 1 2 3 4 5 6 7 (8) 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 Next

Roxaboxen Item #: 018529
Grades: PreK-6
Retail: $7.99
Rainbow Price: $5.95

Writer's Inc. 2001 Handbook Item #: 015619
Grades: 9-12
Retail: $47.67
Rainbow Price: $29.50

Streams to the River, River to the Sea Item #: 000679
Grades: 3-8
Retail: $7.99
Rainbow Price: $6.25

Lentil Item #: 000769
Grades: PreK-2
Retail: $6.99
Rainbow Price: $5.25

Further Up and Further In (Spiral) Item #: 038527
Grades: 4-8
Retail: $56.00
Rainbow Price: $45.95

Bee Tree Item #: 000749
Grades: PreK-3
Retail: $7.99
Rainbow Price: $5.95

Gentle Ben Item #: 008936
Grades: 4-7
Retail: $6.99
Rainbow Price: $5.25

Gullywasher Item #: 019635
Grades: 1-4
Retail: $7.95
Rainbow Price: $6.95

Andy and the Lion Item #: 000784
Grades: PreK-3
Retail: $7.99
Rainbow Price: $5.95

Betsy Ross (Childhood of Famous Americans) Item #: 001746
Grades: 3-6
Retail: $7.99
Rainbow Price: $5.95

Trail Guide to Paths of Progress - 2 Volume Set Item #: 049270
Grades: 5-7
Rainbow Price: $160.00

Private Eye Loupe (5X) Item #: 000357
Grades: K-12
Retail: $3.95
Rainbow Price: $2.95

Storm in the Night Item #: 000755
Grades: PreK-2
Retail: $6.99
Rainbow Price: $5.50

Beyond Five in a Row Combined Christian Suppl Item #: 010642
Grades: 3-8
Rainbow Price: $35.00

Rascal Item #: 008956
Grades: 4-7
Retail: $7.99
Rainbow Price: $5.95

Finest Horse in Town Item #: 025473
Grades: PreK-3
Retail: $8.99
Rainbow Price: $7.95

Harold and the Purple Crayon Item #: 000757
Grades: PreK-2
Retail: $6.99
Rainbow Price: $5.50

Presidents Pocket Flash Cards Item #: 004139
Grades: 4-8
Retail: $3.99
Rainbow Price: $3.50

Mr. Gumpy's Motor Car Item #: 000840
Grades: PreK-3
Rainbow Price: $18.95

Giraffe that Walked to Paris Item #: 038178
Grades: PreK-3
Retail: $18.95
Rainbow Price: $15.95

Rag Coat Item #: 000763
Grades: PreK-3
Retail: $17.99
Rainbow Price: $12.95

Click product title for product reviews, where available

Page 8 of 19 Jump to page:

Prev 1 2 3 4 5 6 7 (8) 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 Next