Home Economics II

All > Curriculum > ELECTIVES > Home Economics > Home Economics Courses from Christian Light > Home Economics II >

So you want to learn to bake bread? Or pies? Plant a garden? Can fruits and vegetables? I can't think of better instructors than the Mennonite farm wives who do these things excellently day after day, season by season. Taking Home Economics to an advanced level, these four Light Units (altogether a one-semester course, with 3 weeks per unit) provide a wealth of information and details behind these everyday tasks. Designed so the student can work independently, these units are straightforward and easy to use, although not flashy. There are no color pictures, although there are some helpful black and white illustrations and an accent color. Textual information is detailed (such as descriptions of the various types of flours) and helpful (such as the different types of common garden pests). Each segment of textual information is followed by questions over the current segment as well as review questions. Each Light Unit has three sections of 4 daily lessons each with a quiz at the end of the first two sections and a self-check review at the end of the last. These help prepare the student for the final unit test. A pull-out section in the center of each Light Unit includes the final test (with answer key), and an answer key for the unit lessons and the quizzes. The Home Economics II package includes all four Light Units.

show full description [+]
 
Showing Products: (2 to 10 of 10 )
Sort by
Jump to page of products that begin with

Click product title for product reviews, where available

Page 1 of 1

Image Not
Available
Yet

Home Economics II Package Item #: HMECII
Grades: 9-12
Retail: $14.00
Rainbow Price: $12.75

Image Not
Available
Yet

Home Economics II LightUnit Only 4 - ABC's of Money Management Item #: 031337
Grades: 9-12
Rainbow Price: $3.50

Image Not
Available
Yet

Home Economics II LightUnit Only 1 - Baking Breads Item #: 031323
Grades: 9-12
Rainbow Price: $3.50

Image Not
Available
Yet

Home Economics II LightUnit Only 3 - Food Gardening and Preservation Item #: 031332
Grades: 9-12
Rainbow Price: $3.50

Image Not
Available
Yet

Home Economics II LightUnit Only 2 - Baking Pies and Cakes Item #: 031324
Grades: 9-12
Rainbow Price: $3.50

Click product title for product reviews, where available

Page 1 of 1